Duyurular
»Almanya ve Fransa, Avrupa Birliği'nden Romanya ve Bulgaristan'ın Şengen bölgesine girişini ertelemesini istedi. AB'nin iki lolomotif gücü, bu ülkelerin suç ve yolsuzlukla mücadele yeteneğiyle ilgili endişeleri bulunuyor. Bükreş ve Sofya, Mart ayında Şengen bölgesine girmeyi umuyordu. Fakat Fransa ve Almanya'nın içişleri bakanlarından Avrupa Komisyonu'na yazılan mektupta, bunun erken olacağı belirtildi. İki bakan, Romanya ve Bulgaristan'ın öncelikle yargı kurumunu ve suistimallerle mücadeleyi güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Mektupta, aksi takdirde bunun AB'nin iç güvenliği için ciddi sonuçlara neden olabileceğine dikkat çekildi. Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, üyelik anlaşmasında yer alan şartların belli olduğunu belirterek, AB'nin en güçlü devletlerinden de gelse ayrımcılığı kabul edemeyecekleri tepkisini verdi. Bulgaristan İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov ise söz konusu mektubun Şengen konusundaki teknik hazırlıkları etkilemeyeceğini söyledi. (CİHAN)
»AB’nin, Romanya ve Bulgaristan’ı teknik gereklilikleri yerine getirmelerine rağmen, Schengen bölgesinin dışında tutması, iki ülkede tepkiyle karşılandı. AB İçişleri Bakanları, kaçak göçmenlerle ilgili endişeler sebebiyle Schengen bölgesini genişletmeme kararı aldı. Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueanet, Romanya ve Bulgaristan’daki yolsuzluğun, AB sınırların korunmasını güçleştirebileceğinden endişe ettiklerini söyledi. AB Parlamentosu’nun bu iki ülkenin Schengen sistemine dahil edilmesinden bir gün sonra içişleri bakanlarının aldığı karar Sofya ve Bükreş’i şoke etti. Romanya ve Bulgaristan’da basın, Schengen bölgesine girilememesini hükümetlerin beceriksizliği ve basiretsizliğine bağladı.Kararın alınmasında Hollanda’nın etkili olduğu belirtiliyor. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Hollandalı yetkililerin açık ve dürüst olarak iki ülkenin Schengen’e dahil olmak için gösterdiği çabaları takdir edeceğine inandığını söyledi. Avrupa Birliği içişleri bakanlarının, Avrupa Parlamentosu’nun verdiği büyük desteğe rağmen, iki ülkenin Schengen Bölgesi’ne katılımını belirsiz bir süre ertelemesi tepkiyle karşılandı. Fransa daha önce birkaç kez Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılımının, yolsuzluk ve organize suçla mücadelede aldıkları yola bağlı olduğunu söylemişti. Bulgaristan ve Romanya’nın yolsuzluk ve organize suçla mücadelesine dair bir sonraki rapor Eylül ayında yayımlanacak ve bunun ardından AB bakanları durumu tekrar görüşecek. Her iki ülkenin Schengen’e katılımına Eylül ayında yeşil ışık yakılsa bile sürecin 2012 baharından önce tamamlanması düşük bir ihtimal. Konuyla ilgili bir değerlendirme yazan Financial Times, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılımının ‘aylar değil, yıllarca erteleneceğini’ ileri sürdü. Avrupa Parlamentosu’nun Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen’e katılımını 487’ye 77 oyla onaylarken başını Fransa ve Almanya’nın çektiği bazı Birlik ülkelerinin olumsuz tavrı yüzünden belirsizliğini koruyor. Fransa daha önce birkaç kez Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e katılımının, yolsuzluk ve organize suçla mücadelede aldıkları yola bağlı olduğunu söylemişti. Altı ülkenin, Avrupa Komisyonu’nun Bulgaristan ve Romanya için, bu iki ülke AB’ye üye olduğunda yürürlüğe soktuğu, yolsuzluk ve organize suçla mücadeleyi takip mekanizmasıyla ilgili olumlu bir rapor sunmasını beklediği bildiriliyor. Şubat’ta yayımlanan son rapor, iki ülkenin yargı reformu, organize suç ve yolsuzluk konularında daha fazla mesafe kat etmesi gerektiğine yer veriyordu.
»Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Konseyi’nin 26 Haziran 2013 tarihli 610/2013 numaralı Düzenlemesini baz alarak, Romanya’ya girişiniz esnasında, hem vizenizin geçerliliği hem de önceki kalış süreleriniz de kontrol edileceklerini dikkate almalısınız. Ülkeye giriş, vizenizde belirtilen süre için geçerlidir, 180 günlük süresince (süre boyunca) 90 günlük kalış limiti aşılmamalıdır.
»1 Şubat 2014 tarihi itibariyle Romanya’da yürürlüğe giren 109/2013 sayılı Kanun Hükmünde Kararname sebebiyle, geçerli Schengen vizesi veya ikamet tezkeresi bulunan yabancıların Romanya’ya, giriş vizesine ihtiyaç duymaksızın seyahat edebilecekleri ve son 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Romanya’da ikamet edebilecekleri; yapılan bu düzenlemenin, söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamede belirtilen şartlar TC vatandaşları içinde geçerli olacaktır. Geçerli Schengen vizesi veya ikamet izni TC vatandaşları vizesiz olarak Romanya'ya seyahat edebilmeleri mümkündür.
»09.06.2014 tarihinde 1 gün olma koşulu ile İstanbul Romanya Başkonsolosluğu kapalı olacaktır.
»  1 ve 2 Ocak Paskalya Bayramı’nın 1. ve 2. günü 1 Mayıs Rusalii Bayramı’nın 1. ve 2. günü 15 Ağustos – Sfânta Maria Mare 30 Kasım – Sfântul Andrei 1 Aralik – Romanya Ulusal Günü Noel Bayramı’nın 1. ve 2. günü Türkiye’nin milli ve dini bayramlarda 1 ve 2 OcakPaskalya Bayramı’nın 1. ve 2. günü1 Mayıs -                 İşçi bayramıRusalii Bayramı’nın    1. ve 2. günü15 Ağustos –           Sfânta Maria Mare30 Kasım –              Sfântul Andrei1 Aralik –                 Romanya Ulusal GünüNoel Bayramı’nın       1. ve 2. günüRomanya Türkiye temsilcilikleri Türkiye’nin milli ve dini bayramlarında da kapalı olacaktır.
»  Mesai saatleri PAZARTESI - PERŞEMBE 09.00 - 13.00 - vize ile noter belgelerinin başvuruların alımı 15.00 - 17.00 - pasaport ve noter belgelerin teslim edilmesi CUMA 09,00 - 12,00  - vize ile noter blegelerinin başvuruların alımı 12,00 - 14,00 - pasaport ve noter belgelerin teslim edilmesi PAZARTESi - PERŞEMBE 09.00 - 13.00 - Vize başvuru kabulü15.00 - 17.00 - Pasaport ve evrak dağıtımıCUMA 09,00 - 12,00  - Vize başvuru kabulü 12,00 - 14,00  - Pasaport ve evrak dağıtımı
»Cuma günleri Konsolosluğa Romanya vize başvuru işlemlerinde bulunacak başvuru sahiplerinin dikkatine! Romanya Başkonsolosluğu Cuma günleri 09.00 ila 12.00 saatleri arasında başvuru kabülü yapmaktadır.
»Romanya İstanbul Başkonsolosluğu pasaport dağıtım saatleri Pazartesi, Perşembe 15.00 - 17.00 Cuma günleri ise 12.00 - 14.00 saatleri arasında yapmaktadır.
»Consultation for Romania, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Romania; Türkiye’ de bulunan Romanya Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Romanya vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Romanya temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Romanya Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Romanya Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Romanya temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Romanya seyahatin de bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Romanya vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Romania web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Romania web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Romania web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Romania‘ a dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu


Romanya Konsolosluğu, Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya vize başvuru formu, Romanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup, Konsolosluğun Romanya vizesi talebinde bulunan kişiler hakkında bilgi edinilebilmesini sağlamaktadır. Romanya Konsolosluğu’nun hazırlamış olduğu başvuru formunun doldurulması zorunludur ve Romanya vize başvuru işlemlerinin ilk adımını Romanya vize başvuru formu oluşturacaktır.

Romanya vize başvuru formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Romanya Konsolosluğu vize başvuru sahibi hakkındaki detaylı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, Romanya vize başvuru formunda eksiksiz ve gerçeğe uygun olan bilgiler verilmelidir. Romanya vize başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin, başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi desteklemesi ise Romanya Konsolosluğu’nun göz önünde bulunduracağı bir konudur. Romanya Konsolosluğu vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında beyan ettiğiniz bilgileri dikkate alacak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerinizle karşılaşması halinde vize başvuru işlemlerinizi reddedebilecektir.

Romanya vize başvuru formu uluslar arası prosedür de kullanılan resmi bir belgedir. Amacına ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulmalı verilen sahte bilgilerin suç unsuru taşıyacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Romanya vize başvuru formunda beyan edilen asılsız ve eksik bilgiler Romanya vize işlemlerinizin yanmasına sebep olurken, aynı zamanda ceza almanıza yol açacaktır. Romanya vize başvuru formunda yapılan usulsüzlük ile vize başvurunuzun yanması, ülkeye giriş çıkışınızın zorlaşması ve para cezası alma gibi muhtemel olan cezalarla karşılaşılabilirsiniz.

Ayrıca Romanya vize başvuru formunun doldurulup imzalanması halinde, vize sürenizin sonunda ülkeyi terk edeceğiniz, vize almış olmanızın Romanya girişinizi garanti etmeyeceğini, ülkeye girişin Romanya sınır görevlilerinin sorumluluğunda olduğunu baştan kabul ettiğinize dair bir içeriğe de sahiptir.


Romanya Konsolosluğu, Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak doldurulmaktadır. Romanya vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında tükenmez kalem kullanmalı, büyük harfle doldurmalı ve başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde olmasına özen gösterilmelidir. Romanya Konsolosluğu belirlediği ölçülerde olan 35x45 mm ölçülerinde ki biometrik fotoğrafınızı formun fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak ve vize başvuru formunun en alt köşesinde ki bölüme imza atarak başvuru formunun doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.  Atacak olduğunuz imzanızın pasaportunuzda bulunan imzanız ile aynı olmasını ise Romanya Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. Romanya vize işlemleri sırasında birbirleriyle aynı olan imzalar kullanmaya özen göstermelisiniz.


Romanya Konsolosluğu, Romanya Vize Başvuru Formu Türkçe Doldurulabilir mi?

Romanya vize başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilirken, Romanya vize başvuru formu Türkçe olarak doldurulmaya uyumludur.


Romanya Konsolosluğu, Romanya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Romanya vize başvuru formları, Romanya Konsolosluklarının internet üzerindeki adreslerinden, Romanya Konsoloslukların kendisinden yahut danışmanlık yapmakta olan vize merkezlerinden formlarınızı temin edebilirsiniz.


Romanya Konsolosluğu, Romanya Vize Başvuru Formu İndirme

Romanya vize başvuru formu indirebilmek için Romanya vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumların web üzerinde ki iletişim araçlarından, bu web sitesinin Romanya Konsolosluğu vize başvuru formu linkinden indirebilir, Romanya vize başvuru formunu edinebilirsiniz.


Romanya Konsolosluğu resmi web sitesi: istanbul.mae.ro/tr